kluczowe elementy zarządzania zmianą

3 kluczowe elementy zwinnego zarządzania zmianą

Działaj zwinnie! To jedna z podstawowych rekomendacji, jaką można proponować po przeczytaniu raportu z VI Ogólnopolskiego Badania Zarządzania Zmianą. Okazuje się, że są 3 kluczowe elementy zwinnego zarządzania zmianą, które wspierają osiąganie zakładanych celów zmiany.

Poprzedzaj wdrożenie pilotem

skuteczne techniki - 3 kluczowe elementy zwinnego zarządzania zmianą

Pierwszym z trzech kluczowych elementów zwinnego zarządzania zmianą jest poprzedzanie zmiany pilotem. Takie wdrożenie polotażowe ma charakter eksperymentu. Rezultat tego eksperymentu pokazuje nam, czy początkowe założenia, co do efektów zmiany są słuszne oraz jak prowadzone działania sa odbierane przez pracowników.

Planuj w sposób cykliczny

Drugim z trzech kluczowych elementów zwinnego zarządzania zmianą, amoże szerzej zwinnego zarządzania firmą, jest planowanie w sposób cykliczny. Proponujemy, aby nie tworzyć jednego całościowego planu, który będzie obejmował całą zmianę np. planu rocznego albo dwuletniego. Lepiej stworzyć wizję stanu docelowego, a planować w sposób cykliczny (iteracyjny), tworząc plany na jeden lub dwa miesiące naprzód. Jeśli planujesz w taki sposób, to możesz modyfikować plan na podstawie przeglądu rezultatów podejmowanych działań i informacji zwrotnych od odbiorców zmiany.

Dziel duże zmiany na mniejsze części – nie rób wszystkiego naraz

Dziel duże zmiany na mniejsze części. Nie rób wszystkiego naraz. Ustal priorytet i wybieraj.

Kiedy zmiana obejmuje wiele działań albo w firmie toczy się wiele zmian jednocześnie nie próbuj zrobić wszystkiego. Przypomnij sobie znane powiedzenie: „Jak zjeść słonia? Po kawałku”.

Ponadto, jesli masz do wykonania różne działania, nie rozpoczynaj ich wszystkich. Zastanów się, jakie posuną projekt do przodu przy stosunkowo niskim koszcie. Ustal priorytet i podejmuj działania. I co ważne – kończ rozpoczete działania, nim zaczniesz kolejne.

Jeśli szukasz narzędzi, które pozwolą Ci działać zwinnie

zobacz program naszego warsztatu!

Udostępnij na: