VI edycja Ogólnopolskiego Badania Zarządzania zmianą objęła rok, który prawie w całości upłynął pod znakiem pandemii.
W jaki sposób było to widoczne w wynikach?
Po pierwsze, co pewnie nie jest zaskoczeniem, najczęściej opisywana zmiana to „Przejście na pracę zdalną”. Co ciekawe ten typ zmian kończył się sukcesem częściej, niż inne rodzaje zmian.
Co pokazała ta nowa sytuacja w odniesieniu do sposobu zarządzania zmianą i skuteczności wykorzystywanych narzędzi komunikacji, angażowania i metodyk wdrażania?
Z zebranych odpowiedzi wyłania się następujące wnioski:
- W sytuacji zagrożenia jaką jest niewątpliwie pandemia najskuteczniejsze jest zarządzanie taką zmianą przez zespoły z udziałem pracowników.
- W sytuacji zagrożenia najważniejsze czynniki sukcesu wskazywane przez naszych respondentów to „Postawa menedżerów najwyższego szczebla”, „Postawa menedżerów średniego szczebla” oraz „Praca zespołowa”.
No dobrze, a jak wyglądała skuteczność wdrażania zmian?
Otóż w ubiegłym roku uzyskaliśmy, po raz drugi, najwyższy wskaźnik wskazań osiągnięcia pełnego sukcesu zmiany. Jak pisałem powyżej, w zakresie wdrażania zmiany wymuszonej przez zagrożenie pandemiczne ten odsetek był nawet wyższy.
Jak to interpretować?
Pomocne w zinterpretowaniu tych wyników mogą być głosy, jakie zbierałem w czasie prowadzonych przeze mnie szkoleń i coachingów z menedżerami różnych szczebli i branż. Mogłem usłyszeć od nich, że w pierwszym okresie, gdy była potrzeba wdrożenia nowych sposobów działania, zwiększających bezpieczeństwo ludzi, wielu z pracowników zaangażowanych w takie działania przejawiało zwiększone zaangażowanie i wkładało w działania znacznie więcej serca.
To moim zdaniem świadczy, że w sytuacji zagrożenia, gdy działamy na rzecz większego dobra, nasza motywacja rośnie, a wraz z nią nasza skuteczność w osiąganiu zamierzeń!