Przygody Jeremiasza – Jeremiasz poznaje fakty

Zmęczony Jeremiasz.

W lutowy wieczór Jeremiasz wrócił z pracy. Wyglądał na bardzo zmęczonego a nawet jeśli nie bardzo zmęczonego to na pewno nie tryskał energią.

Mirosław zapytał:

– Co się dzieje?

?

– Mam zajmować się wprowadzanie zmian, czyli rozumiem, że będę takim specjalistą od skutecznego wdrażania zmian, nawet kazde zmiany. W głosie trudno było się doszukać entuzjazmu.

-Tak masz napisane w umowie o pracę? – zauważył celnie Mirosław.

–  No właśnie, ale ile tak naprawdę rodzajów zmian zwykle wdraża się w firmach? Z jakim efektem? Co właściwie będzie dla mnie wyzwaniem? – pytania zdawały się nie mieć końca.

Odkrycie czy po prostu fakty?

Mirosław uśmiechnął się.

– Co Ty będziesz musiał wdrażać konkretneie to ja nie wiem. Natomiast mogę Ci powiedzieć kilka istotnych, jak sądzę, faktów. Ostatnio najczęściej firmy wprowadzają zmianę polegającą na: wdrożeniu nowej strategii; zmianie struktury; zmianie kultury organizacyjnej, co jest bardzo trudne, czy oczywiście wdrożeniu pracy hybrydowej.

– To są na pewno skomplikowane i długotrwałe zmiany. Zaciekawił się Jeremiasz

–  Nie tak bardzo długotrwałe jak to się może wydawać. Ponad połowa z nich trwa do 6 miesięcy. Skomplikowane tak.

– A jak to jest ze skutecznością?

– Tu, niestety, muszę Ciebie zmartwić. Pełen sukces odnosi tylko 30% zmian. Natomiast prawie 60% wszystkich wdrażanych zmian odnosi pełen sukces lub coś zabrakło, aby się w pełni cieszyć.

– A skąd Ty to wszystko Mirosławie wiesz?

– To akurat jest proste. Chłopaki ze Szkoły Zarządzania Zmianą co roku przeprowadzają badanie. Nazywa się: Ogólnopolskie Badanie Zarządzania Zmianą. Możesz pobrać sobie raport i wszystko z niego wyczytać.

– A to super.

– Tak, już niedługo będzie kolejny raport.

Trendy

– Ale zanim będzie nowy raport czy możesz mi coś powiedzieć.  Poprosił Jeremiasz.

-Tak?

– Czy jest coś takiego jak trendy we wdrażaniu zmian?

– To trudno tak powiedzieć jednoznacznie, że to są trendy.

– Szkoda, mogłaby to być niezła podpowiedź.

– Na pewno tradycyjne metody, czyli waterfall jest coraz rzadziej używany. W to miejsce wchodzą metody zwinne.

Manifest

– A te metody zwinne? Jak można określić zasady?

– Mhm, może manifest agile to wyjaśni.

• ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia
  • działające oprogramowanie ponad szczegółową dokumentację
  • współpracę z klientem ponad negocjacje umów
  • reagowanie na zmiany ponad realizację założonego planu