Zwinne wskazówki - Zwinnologia

Zwinne wskazówki

Menedżer staje przed ciekawym wyzwaniem – będzie kierował zespołem wdrażającym zmianę w firmie. Nie jest to jednak zmiana dotycząca jego działu, ale całej organizacji. Na co powinien zwrócić uwagę?

Zbyszek przeczytał „Zwinnologię” i ma ważne pytanie

Zbyszek kieruje działem serwisu w dużej firmie produkcyjno-handlowej. Ostatnio został menedżerem projektu zmiany, która może okazać się kluczowa z punktu widzenia firmy, a także rozwoju kariery Zbyszka. Rozwój menedżera wymaga oderwania się od własnej specjalizacji i holistycznego spojrzenia na firmę!

Zbyszek powiedział do mnie: „Wiesz, na kwestiach zarządzania działem znam się bardzo dobrze. Wiem też, jak działa nasza firma. Kupiłem sobie książkę „Zwinnologia” o zwinnym podejściu do wdrażania zmian. Przeczytałem, choć ma prawie 500 stron. Czy jako współautor książki możesz podać mi kilka wskazówek, które uważasz za najważniejsze w mojej sytuacji?„.

Moje zwinne wskazówki

Ponieważ „wywołałeś mnie do tablicy” – odpowiedziałem – to podam Ci pięć wskazówek, które przydadzą Ci się w zarządzaniu zmianą:

  • Ucz się na błędach! Zaakceptuj podejście, które mówi, że zarządzanie zmianą to proces ciągłego uczenia się.
  • Buduj układanki. Łącz cykl Zwinnego Zarządzania Zmianą ze sprawdzonymi w praktyce narzędziami. Sięgaj po narzędzia, nie patrząc na to, czy pochodzą z metodyki Lean, Scrum czy Agile.
  • Zaczynaj z wizją końca. Podążaj drogą do celu, ale nie buduj szczegółowych planów. Pogódź się z tym, że zmiana wymaga ciągłego, iteracyjnego planowania i weryfikowania planu w praktyce poprzez realizację eksperymentów i ocenę ich rezultatów.
  • Gdy nie wiesz, co zrobić, zrób cokolwiek! Jeśli utknąłeś albo nie masz nowych pomysłów, to wyjdź z sali spotkań zespołu – wykonaj działanie i zobacz, czy zbliżyło cię do celu zmiany.
  • Pamiętaj, że „to wszystko przez ludzi”. Istota zwinnego podejścia do zarządzania zmianą opiera się na połączeniu wymiaru organizacyjnego (w jaki sposób) z wymiarem ludzkim zmiany (kto). To dzięki ludziom odniesiesz sukces (lub poniesiesz porażkę).

Wnioski

Wszystkie firmy, które podchodzą zwinnie do zmian, potwierdzają, że takie podejście zwiększyło poziom realizacji zakładanych celów zmiany oraz zwiększyło zaangażowanie odbiorców zmiany.

A Twoim zdaniem, o czym jeszcze warto pamiętać kierując zmianami na poziomie całej firmy, a nie pojedynczego działu?

Udostępnij na: