The Beatles nie mieli racji

W 1967 na płycie Yellow Submarine pojawiła się piosenka napisana przez John’a Lennona All You Need Is Love do słów John’a Lennona i Paul’a McCartney’a. Piosenka stała się póżniej hymnem hipisów.

The Beatles sugerowali, że wszystko czego potrzebujemy to miłość.

Tymczasem to nie jest prawda

A co jest prawdą? Czego potrzebujemy my wszyscy by być szczęśliwymi?

Polecam książkę-esej Charles’a Montgomery pod tytułem: Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta. 

Miasto szczęśliwe

Biorąc pod uwagę, że w 2050 roku 66% populacji na świecie, przynajmniej tak twierdzi WHO, będzie mieszkać miastach to jest bardzo ważne jak te miasta będą wyglądać i funkcjonować. W końcu to otoczenie kształtuje nas, wpływa na poczucie harmonii i równowagi.

Autor uważa, że miasta mogą być miejscem, gdzie ludzie żyją szczęśliwym życiem a możliwe to jest poprzez odpowiednie zaprojektowanie ich i odpowiednie rozwiązania urbanistyczne.

Burmistrz od szczęścia

W pierwszym rozdziale książki Montgomery opisuje burmistrza Bogoty Enrique Penalosę, którego nazwał „burmistrzem od szczęścia”.  Stworzył on system tras dla transportu miejskiego, który pozwolił wszystkim niezależnie od zasobności portfela przemieszczać się sprawnie po mieście. Takie demokratyczne podejście  sprawiło, że wzrosło poczucie szczęścia, szczególnie wśród mniej zamożnych.

Czyli jest to książka o zmianie

Więcej nie zdradzę.

Książkę wydało wydawnictwo Wysoki Zamek w 2019 i jest dostępna zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. 

Polecam

Udostępnij na: