Błędy postrzegania w świecie VUCA

Szukanie sensu w świecie SPAM’u (VUCA)

Dokonanie Wglądu (dogłębnej diagnozy sytuacji) , jako nieodłączny element Zwinnego Zarządzania Zmianą, jest obciążone błędami postrzegania i nadawania sensu obserwacjom, zwłaszcza w rzeczywistości VUCA (SPAM-u).

W świecie zmieniającym się coraz szybciej zalewa nas nadmiar informacji, co do których nie mamy pewności, co jest prawdą, na czym możemy się opierać. Dodatkowo wszystko zaczyna stawać się coraz bardziej złożone, więc kluczową umiejętnością staje się odnajdywanie sensu w tym, co się dzieje i nas otacza. Nie jest to wcale proste, a stanie się to jeszcze trudniejszym, gdy uświadomimy sobie, a może i doświadczymy tego, że jako ludzie jesteśmy niedoskonali w swojej doskonałości.

Nie ulegaj złudzeniom

Nadawanie sensu zaczyna się od zbierania danych, szukania informacji. I tu już na etapie postrzegania zmysłowego pojawiają się pierwsze problemy. Gdy jesteśmy świadkami jakiegoś wydarzeni, gdy coś obserwujemy wydaje nam się, że to co widzimy jest zapisywane w naszych głowach na wzór fotografii, czyli w sposób obiektywny i wierny. Niestety to nie jest prawda. Aby się o tym przekonać wystarczy wpisać w przeglądarkę wyrażenie „Złudzenia optyczne” i pojawi się wiele stron, na których możemy zobaczyć obrazy, które oszukują nasz mózg i powodują, że widzimy rzeczy, których nie ma. Zanim przejdziesz dalej zajrzyj na przykład na:

http://www.topnaj.pl/13-najciekawszych-zludzen-optycznych/

lub wykonaj quiz na

https://www.youtube.com/watch?v=r6YiT5gYQU0

Może też być odwrotnie. Są  sytuacje, w których nie dostrzegamy pewnych elementów obrazu z powodu naszej koncentracji na wykonywanym zadaniu. Najbardziej znane z takich badań nad tym problemem było prowadzone przez Daniela Simonsa. Jego efekty można obejrzeć na stronie www.theinvisiblegorilla.com.

Inne przykłady pokazujące działanie tego efektu możemy zobaczyć też na filimikach youtube.com po wpisaniu hasła „Selective Attention Test” lub „Monkey business illusion”. Polecam 😊

Zauważcie, że jak do tej pory nie wyszliśmy jeszcze poza poziom postrzegania zmysłowego. To wszystko o czym napisałem, dzieje się bez udziału świadomości i sprawia, że widzimy coś czego nie ma lub nie widzimy czegoś co miało miejsce.

Pierwszy krok za nami

To pierwszy krok w poszukiwaniu sensu – zdawać sobie sprawę z tych ograniczeń i szukać potwierdzenia swoich obserwacji. Jak? Rozmawiać z innymi, pytać się ich, co oni dostrzegli.

A może warto podzielić się rolami: jedna osoba może koncentrować się na wykonywaniu zadania, a ktoś inny będzie obserwować „cały plan”?

 

W kolejnym odcinku radzenia sobie w świecie SPAM-u (VUCA): Pułapki wnioskowania i o wpływie myślenia szybkiego.

Udostępnij na: