Pułapki wnioskowania

Szukanie SENS-u w świecie SPAM-u. (VUCA) – cz.2

W poprzednim artykule poświęconym poszukiwaniu SENS-u w świecie SPAM-u zająłem się kwestią jak działa nasze postrzeganie i na jak wiele złudzeń jesteśmy narażeni. Nasze mózgi są w stanie zobaczyć coś, czego tak naprawdę nie ma lub odwrotnie – nie dostrzec czegoś, co jest – czyhają na nas pułapki wnioskowania. To znaczy, że nasze dalsze działania nie zawsze są zasilane poprawnymi danymi.
Co dzieje się dalej?

Indyk, czyli pułapki wnioskowania indukcyjnego

Na podstawie otrzymanych danych zaczynamy analizę, przeprowadzamy proces wnioskowania i tu też możemy wpaść w cały szereg pułapek. Podstawowa z nich wynika z tego jak się uczymy, czyli wnioskujemy na podstawie doświadczenia stosując indukcję i uogólnianie. Brzmi dobrze?

A co byście powiedzieli na polskie przysłowie: „Indyk myślał o niedzieli…”. Znacie je? Co z niego wynika? Gdy zadaję to pytanie grupom, dla których mam wystąpienie lub prowadzę warsztat słyszę zwykle:

„To znaczy, aby z planami nie wybiegać zbyt daleko w przyszłość” – co jest jednym z wniosków z tego powiedzenia.

Inny, może nie tak widoczny od razu wiąże się z wnioskowaniem indukcyjnym. Indyk w chwili opisywanej przez przysłowie ma za sobą wiele niedziel, które się wydarzyły, w czasie których gospodarz go karmił, napoił, zaopiekował się. Indyk ma wręcz miłe wspomnienia związane z niedzielami. Zauważył być może, że niekiedy, jakiś inny indyk znika w sobotę i nie wraca już więcej. Jednakże nie wie, co się tymi indykami dzieje. Nie wie, bo nie był w stanie zaobserwować, ani nie mógł się zapytać indyków, które już nie wróciły.

Czy to nie opisuje i nas ludzi i tego jak myślimy o przyszłości? Czy na podstawie tego co się wydarzyło kilka razy nie zakładamy, że tak będzie zawsze. Pamiętam jak na jednym ze szkoleń prowadzący powiedział:

„Jeżeli w trakcie rozmowy usłyszysz pytanie, na które nie znasz odpowiedzi, odpowiedz po prostu Nie wiem. Nie zrób tego jednak więcej niż dwa razy, bo ludzie uogólniają i jeśli trzy lub więcej razy powiesz nie wiem, pomyślą, że jesteś niekompetentny”

Dobre Praktyki też mogą być pułapką

Czasem będąc w jakiejś sytuacji podejmujemy działanie i ono wydaje się skuteczne. Kiedy kolejny raz pojawia się podobna sytuacja, powtarzamy działanie i często znów wydaje się skuteczne. Jeśli powtórzymy ten scenariusz wielokrotnie pojawi się w nas silne przekonanie, że nasze działanie jest skuteczne. Tak być nie musi, czasem może się tak zdarzyć, że jesteśmy skuteczni pomimo naszych działań, a nie na ich skutek. Czy to znaczy, żeby odrzucić wszystkie tak zwane Dobre Praktyki? Absolutnie nie! Pamiętajmy jednak, aby być uważnym i zachować umysł otwarty na sygnały, które mogą zaprzeczać naszym przekonaniom. Czasem warto wręcz sprawdzić czy nasze przekonania, założenia są prawdziwe, próbując je obalić.

Pułapki myślenia wg Kahnemana

Nasz sposób uczenia się znajduje wyraz w dwóch systemach myślenia, za opisanie których Daniel Kahneman otrzymał nagrodę Nobla. Otóż w życiu posługujemy się dwoma systemami wnioskowania:

System 1 to system szybki, wykorzystujący heurystyki.

System 2 to system wolniejszy, opierający się o racjonalne wnioskowanie.

Pierwszy z systemów jest szybki, zużywa niewiele energii, nie wymaga prawie żadnego wysiłku i w większości przypadków daje poprawne wyniki. Zdarza się jednak, że heurystyki, które wykorzystujemy prowadzą nas na manowce. 

Nie chcę tutaj opisywać wszystkich heurystyk, bo warto przeczytać książkę Kahnemana „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”. Zadam Wam jedno pytanie:

Jak sądzicie z jakiej przyczyny w Polsce umiera więcej ludzi? W wyniku wypadków drogowych czy podejmowanych prób samobójczych?

Poprawnej odpowiedzi poszukajcie na stronach:

http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zamachy-samobojcze/63803,Zamachy-samobojcze-od-2017-roku.html

Już? Otóż więcej ludzi ginie w wyniku samobójstw. W tym przypadku wielu z nas heurystyka dostępności mogła zwieść. Mówi ona, że jeżeli dostęp do jakiejś informacji jest łatwiejszy to nasz mózg uważa, że to bardziej prawdziwa informacja. Informacje o wypadkach są zwykle częstsze i bardziej rozpowszechniania i stąd może się wydawać, że więcej ludzi umiera w wyniku wypadków.

Nadajmy SENS działaniom

Dobrze – powiecie- jesteśmy niedoskonali, popełniamy błędy. Pytanie jednak co mamy robić.

Otóż uważam, że odpowiedzią jest SENS, czyli

Sprawdzanie, czyli:

  • Weryfikacja tego co się wydarzyło
  • Unikanie pułapek umysłu
  • Praca z przekonaniami

Eksplorowanie

  • Praca w zespołach, podgrupach
  • Wizualizacja
  • Dobre pytania
  • Eksperymentowanie

Nastawienie

  • Praca zespołowa
  • Chęć budowania partnerstwa
  • Działanie = Uczenie = Akceptacja pomyłek
  • Szukanie innych perspektyw
  • Niekoniecznie to Ja mam rację

Struktury

  • Eksplorowanie – struktura spotkania, ocena opcji…
  • Wizja – GROW, KANWA…
  • Diagnoza – Analizy pola sił, „5 razy Dlaczego?”, „Gorące krzesło”…

Będę wdzięczny za Wasze komentarze.

Udostępnij na: