Czego nauczyła nas pandemia o przywództwie?

Krytyczne czynniki sukcesu

Ubiegły rok postawił przed wszystkimi nowe wyzwania, pandemia zmusiła wiele organizacji do przemyślenia swoich planów i dostosowania się do sytuacji. W Szkole Zarządzania Zmianą od 6 lat prowadzimy Ogólnopolskie Badanie Zarządzania Zmianą. Jaki obraz w odniesieniu do liderów organizacji wyłania się z naszego badania i co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi?

Czynniki powodzenia zmian

Otóż nasi respondenci zapytani o krytyczne czynniki sukcesu wdrażania zmian w roku pandemii na trzech pierwszych miejscach wskazali „Postawę menedżerów najwyższego szczebla”, „Postawę menedżerów średniego szczebla” oraz „Pracę zespołową” detronizując „Zaangażowanie pracowników w proces zmian”, „Wizję i kierunek zmian”. Praca zespołowa utrzymała się na 3 miejscu. Wskazywane w poprzednich latach czynniki nadal są wysoko, tuż za podium.

Co to może oznaczać?

Sytuacja pandemii, czyli zagrożenia zewnętrznego powoduje, że pracownicy bardzo silnie obserwują swoich liderów i podążają za nimi w kierunku zwiększonego zaangażowania lub obaw, lęku i wycofania w zależności od tego jak postępują liderzy. Wysoka, utrzymująca się pozycja pracy zespołowej oznacza, że ludzie potrzebują lidera włączającego, angażującego.

Chcesz prowadzić swoją organizację przez sztormową pogodę?

Bądź liderem, który swoją postawą buduje atmosferę bezpieczeństwa i buduj zaangażowania poprzez zapraszanie do pracy zespołowej!

Pełen raport możesz otrzymać bezpłatnie.

Udostępnij na: