Proste metody i narzędzia mogą sprawić, że zmiany będą prostsze. Możemy się o tym przekonać wsłuchując się w pewną rozmowę, jak mogła się toczyć w prawie każdej organizacji, jaka zmagała się lub zmaga ze zmianą.
Posłuchajmy pewnej rozmowy
Dlaczego zmiany są tak trudne?
Bo ludzie nie chcą się zaangażować.
Dlaczego ludzie nie chcą się angażować?
Bo uważają, że zmiana nie ma sensu.
Dlaczego uważają, że nie ma sensu?
Bo świat jest tak urządzony, że zmiana nie ma prawa zadziałać
Dlaczego uważają, że świat jest tak urządzony ?
Bo mają takie, a nie inne doświadczenia.
Dlaczego to ich ogranicza?
Bo zakładanie, że jeśli coś wydarzyło się wielokrotnie to wydarzy się w przyszłości nie zawsze się sprawdza. Czy znacie przysłowie „Indyk myślał o niedzieli a w sobotę …. „?
Po co o tym piszę?
Bo uważam, że pomocą dla nas w takich sytuacjach może być posłużenie się pewnymi narzędziami, pewną strukturą. Jednym z narzędzi jakie możemy wykorzystać jest podejście, które można nazwać zmodyfikowaną analizą pola sił Lewina, a inni mogą powiedzieć, że to jest zaczerpnięte z Jungowskiej walki Światła i Cienia.
To bardzo prosta metoda, która polega na tym, że zawsze analizujemy to co niekorzystne, to co może się nie udać, to czego się obawiamy i to co dobrego może nam zmiana przynieść, co może nam się udać. Postępowanie w ten sposób, daje nam szansę, że odłożymy na chwilę swoje przekonania i rozważymy nurtującą nas kwestę trochę szerzej. To jednak nie jedyna metoda radzenia sobie z podobnymi problemami. Niektórzy być może byli w stanie stwierdzić, że na początku artykułu posłużyłem się metoda „5 x dlaczego” aby przeanalizować interesującą mnie kwestię.
Zachęcam do wykorzystywania obu metod.