Ludzie w zmianie

To tylko 16%, czyli Rogers robi „robotę”

O czym jest ta historia?

W ubiegłym tygodniu zakończyłem warsztaty „Narzędzia Design Thinking w budowaniu strategii biznesowej i marketingowej”. Było super.

I ?

Jak się okazuje grupa zapaleńców, po tym jak dwa ośrodki zostały połączone w nowy „twór”, szybko stwierdziła, że potrzebna jest strategia dla nowej organizacji. Zdobyli środki na warsztaty i potem potoczyło się wszystko szybko. Zostałem zaproszony by pomóc.

Spotkałem siedem niezwykle zaangażowanych i otwartych osób. Zaczęliśmy mocno, jeszcze przed warsztatami telefony, rozmowy i …. praca domowa.

Warsztaty

Pierwszy dzień był dla mnie szczególny, działaliśmy w dobrym tempie przechodząc przez kolejne kroki, narzędzia. Było twórczo i entuzjastycznie.

I nagle „ludzie”

W pewnym momencie ktoś wspomniał: „ale przecież X będzie przeciwny”. Ktoś inny dodał, że „Y także będzie przeciw i na pewno powie, że to nie ma sensu”. W tym momencie poziom energii zaczął spadać.

Zapytałem, jak dużo osób może być przeciwko nowej strategii. W odpowiedzi usłyszałem kilka imion.

Lekarstwo?

Nie miałem tego w planie. Sprawdziłem, czy wiedzą jak ludzie reagują na zmiany i czy wiedzą jakie mogą mieć postawy? Tu odpowiedź była negatywna. 

Opowiedziałem, że tak na dobrą sprawę osób opornych – średnio w organizacji – jest 16% (dokładnie 15,9%). Opowiedziałem, że mają też inne postawy i w zasadzie przedstawiłem teorię Rogersa zwaną „Dyfuzją innowacji”. 

Efekt

Energia zaczęła rosnąć, a ja usłyszałem, że „przecież to tylko 16% i do tego osoba A może być pierwszym naśladowcą, a osoba B na pewno jest we wczesnej większości”. I tak było już do końca warsztatów.

Czy tak jest zawsze?

Okazuje się, że jest to bardzo częste, że skupiamy się na tych osobach, które są  przeciwnikami zmiany i jednocześnie zapominamy o tych, którzy chętnie zmianę poprą. A to jest duży błąd. Warto wiedzieć jak ludzie reagują na zmiany, jak mają postawy

Chcesz więcej?

Na warsztatach, w części poświęconej ludziom w zmianie,  sporo czasu poświęcamy postawom, reakcjom i przede wszystkim sposobom postępowania podczas wdrażania zmian. Czy to jest trudne? ….. Nie!

Pełen kalendarz warsztatów znajdziesz TU

Udostępnij na: