„Nie planuj bitwy w pojedynkę, a nie staniesz do samotnej walki”, Ken Blanchard.
Czy jako menedżer, dyrektor lub prezes, planujący ważne zmiany w firmie, zastanawiałeś się, jak zacytowane zdanie odnosi się do zarządzania?
Kto ma kierować zmianą?
Kiedy menedżer planuje zmiany, to czasem ma obawy związane z dzieleniem się informacjami. Planuje samemu, aby inni nie dowiedzieli się zbyt szybko. W efekcie trudno mu potem zaangażować ludzi do współpracy!
Wielu menedżerów zdało sobie sprawę, że przygotowanie zmian to gra zespołowa. A jak to wygląda w praktyce?
Zwinnologia w praktyce
Na warsztatach dotyczących planowania i wdrażania zmian pokazujemy, jak angażować pracowników od samego początku zmiany:
➡️ Na początek zadajemy pytanie uczestnikom: Jakie czynniki motywują Waszych pracowników do zaangażowania? Wśród odpowiedzi często pojawia się poczucie wpływu na to, co dzieję się w firmie!
➡️ Następnie przechodzimy do praktyki angażowania w zmianę i pokazujemy narzędzie planowania – jednostronicowy plan zmiany – kanwę zmiany. To bardzo użyteczne narzędzie do zebrania strategicznych informacji o zmianie na jednej kartce, ale przecież mam mówić o współpracy.
➡️ Po pokazaniu, jak korzystać z kanwy zmiany, pytamy uczestników warsztatu: Kogo warto zaprosić do tworzenia kanwy?
✅ Kiedy mamy to ustalone, to zapoznajemy uczestników z narzędziami identyfikowania osób, które warto zaprosić do współtworzenia zmiany i zabieramy się do sporządzania listy takich osób.
To działa
Menedżerowie, którzy planują i wdrażają zmiany potwierdzają, że zarządzanie zmianą to gra zespołowa i warto budować zaangażowanie pracowników od samego początku procesu. Będzie łatwiej o sukces!
A według Ciebie, czy lepiej jest prowadzić spotkania angażujące pracowników w planowanie zmian w formie tradycyjnych warsztatów czy w formule online?
Jeśli chcesz się przekonać, co wyniki badań mówią o angażowaniu w zmianę i tworzeniu skutecznych zespołów kierujących zmianą, zajrzyj do najnowszego raportu z Ogólnopolskiego Badania Zarządzania Zmianą.