Jak radzić sobie z oporem wobec zmiany

Jak radzić sobie z oporem wobec zmiany?

Kiedy kierujesz wdrożeniem zmiany, to możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy wystąpią różne reakcje na zmianę, w tym takie, które z powodzeniem możesz nazwać oporem wobec zmiany. Wtedy – jako menedżer lub agent zmiany – powinieneś dopasować taktykę postępowania do pojawiających się reakcji.

Jakie taktyki można wykorzystać?

Jeśli ktoś uważa, że najlepszą taktyką jest przełamywanie oporu, to znajduje się w takie sytuacji, jak osoba, która opanowała znakomicie posługiwanie się młotkiem i nie uznaje innych narzędzi. Wtedy, wszystko, co pojawia się na jej drodze, traktuje jak gwóźdź!

taktyki wobec zmian

Prowadząc warsztaty z zarządzania zmianą albo doradzając klientom przy projektach wdrażania zmian, proponuję przyjrzenie się sześciu taktykom radzenia sobie z reakcjami wobec zmian:

  1. Przekonywanie,
  2. Angażowanie,
  3. Ułatwianie i wsparcie,
  4. Negocjacje,
  5. Kooptacja i manipulacja,
  6. Przymus.

Jeżeli znasz te sześć taktyk, to kolejnym etapem jest poznanie zasad wyboru taktyki w zależności od sytuacji. W innym wypadku znowu można wpaść w „pułapkę młotka”.

 

Jeśli chcesz dokładniej poznać taktyki radzenia sobie z reakcjami wobec zmian oraz przećwiczyć sposoby wyboru tych taktyk, to zapraszam na warsztaty organizowane przez Szkołę Zarządzania Zmianą np. Trener Zarządzania Zmianą.

Udostępnij na: