Podejmowanie decyzji o zmianach

Szklana kula i czarny kot

Dawno temu, jeśli ktoś zastanawiał się nad przyszłością swoją, swojej rodziny lub gospodarstwa, był jej niepewny albo spodziewał się zmian, wówczas wybierał się do szamana, wróżbity, czarnoksiężnika lub jakiegokolwiek innego człowieka, o którym powszechnie sądzono, ze posiada magiczne możliwości. Ten wyposażony w szklaną kulę, z nieodłącznym, przechadzającym się obok czarnym kotem, zdradzał pytającemu tajemnicę przyszłości – oczywiście za odpowiednią opłatą.

Droga do podjęcia decyzji o zmianie

W dzisiejszych czasach też możemy wybrać się do wróżki. Prowadzą one działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem 516102. Można też ewentualnie zadzwonić do wróża Macieja. Obawiam się jednak, że skuteczność ich jest bardzo wątpliwa i raczej należy wziąć sprawy w swoje ręce.

Niepewność przyszłości związana ze zmianami jakie mają nadejść ma swoje źródła, których lista, choć nie pełna, może być zapisana w postaci kilku pytań:

 1. Czy zmiany są konieczne?
 2. Jak nimi „zarządzić”?
 3. Gdzie mają nastąpić?
 4. Czego ode mnie oczekują inni w kontekście zmian?
 5. Czy dam radę dokonać zmian?

Podczas opracowania odpowiedzi na powyższe pytania zdrowy menedżerski rozsądek rozsądek oraz sceptycyzm są jak najbardziej mile widziane i pożądane:

 • Zidentyfikuj wszelkie przeciwności we wdrażaniu zmiany.
 • Upewnij się, ze masz dostępne niezbędne zasoby i wsparcie.
 • Bądź realistą odnośnie tego co możesz osiągnąć w wyznaczonym na zmianę czasie.
 • Na bieżąco uaktualniaj informacje i status prac.
 • Zachęcaj innych do wyrażania swojej opinii, dobrze by traktowali to jako dobra okazję do zaangażowania się.
 • Transformuj cele na zachowania, skup się na „jak” a nie „co”.

Możesz jeszcze wszystko dokładnie zaplanować, policzyć – stworzyć harmonogram i oszacować budżet. Czy to wystarczy by zmniejszyć niepewność?

Pisząc o nieefektywnym zarządzaniu zmianą, przywołaliśmy stwierdzenie, którego autorem jest generał Dwight Eisenhower, który  zauważył, że „zaplanowanie walki jest ważne, lecz gdy tylko pada pierwszy strzał, nasze plany idą z dymem”. Dlatego jeśli analogicznie jest z planowaniem wdrażania zmian, a naszym zdaniem – jest, to czas najwyższy zacząć wprowadzać zmiany zwinnie, stosując metodologię Lean Change.

Zgodnie z wytycznymi Lean Change: wyznacz cel zmiany, zaangażuj innych, dokonajcie Wglądu – przeanalizujcie sytuację, zastanówcie się co możecie zrobić, opracujcie kilka Opcji, ustalcie priorytety, postawcie hipotezę, przeprowadźcie Eksperyment i oceńcie go, wyciągnijcie wnioski.

Czy zmniejszysz w ten sposób niepewność jaka pojawia się podczas zmiany? Na pewno oszczędzisz czas i pieniądze. Będziesz bardziej skuteczny.

Jeśli nadal masz wątpliwości jak to zrobić, wybierz się na warsztat – Lean Change Agent Workshop.

 

Foto w nagłówku: flickr.com, Thomas Autumn, Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Udostępnij na: