Kiedy przed firmą pojawia się Wielka Szansa, to menedżerowie zdają sobie sprawę, że należy ją wykorzystać jak najszybciej – znacznie szybciej niż konkurencja. Szybkie działanie jest konieczne, ponieważ Wielka Szansa może zniknąć tak samo niespodziewanie, jak się pojawiła. Wykorzystanie szansy wymaga nadania firmie przyspieszenia, aby konieczne zmiany przebiegły efektywnie – dodatkowo należy je przeprowadzić bez narażania na szwank celów operacyjnych oraz bez zwiększania zatrudnienia. Jak to możliwe? Menedżerowie powinni wykorzystać osiem akceleratorów zmiany strategicznej.
Może Cię zaciekawi artykuł:
8 kroków
Koncepcja 8 akceleratorów zmiany, której autorem jest John Kotter, uzupełnia dotychczas stosowany w zarządzaniu zmianą model 8 kroków. Model ten obejmuje następujące etapy:
- Uświadomienie pracownikom konieczności i pilności zmian,
- Sformowanie silnej koalicji liderów,
- Wykreowanie wizji i opracowanie planu zmian,
- Komunikacja wizji zmian,
- Umożliwienie działania zgodnie z wizją,
- Osiąganie szybkich sukcesów,
- Kontynuowanie i konsolidacja zmian,
- Utrwalenie zmian w kulturze organizacji.
Czym klasyczny model 8 kroków różni się od modelu 8 akceleratorów zmian?
8 akceleratorów
Gdyby osiem akceleratorów wypisać jeden po drugim, to, na pierwszy rzut oka, niewiele się one różnią od ośmiu kroków zarządzania zmianą. Różnicę łatwiej dostrzec na rysunku.
Teraz łatwiej wymienić główne różnice między modelem 8 kroków a modelem 8 akceleratorów:
- Model 8 kroków zakłada kolejną realizację etapów zmiany w założonym czasie, nadając zarządzaniu zmianą wiele cech zarządzania projektem, natomiast nowy model Kottera zakłada jednoczesne działanie 8 akceleratorów,
- W klasycznym modelu zarządzania zmianą, wdrożeniem kieruje niewielka, silna koalicja liderów, a rolą akceleratorów jest zaangażowanie w realizację zmian jak największej „armii ochotników”, składającej się z pracowników różnych działów i szczebli całej firmy,
- Ośmioetapowy model planowej zmiany opiera się o tradycyjną hierarchiczną strukturę organizacyjną firmy, natomiast akceleratory wykorzystują szybkość i zwinność organizacji sieciowej.
Co z modelem 8 kroków?
Czy wobec pojawienia się 8 akceleratorów zmiany, model 8 kroków powinien trafić do lamusa? W żadnym wypadku – twierdzi Kotter stanowczo – Powinien stanowić element podwójnego systemu zarządzania zmianą w firmie.
Wykorzystaj Wielką Szansę!
Model 8 akceleratorów daje menedżerom do ręki narzędzie, które pozwala na wykorzystywanie nagle dostrzeżonej strategicznej szansy. Dlatego kiedy widzisz na horyzoncie Wielką Szansę – przyspiesz!
Zdjęcie główne: flickr.com Martin Heigan, (CC BY-NC-ND 2.0)