Co jest potrzebne, by być liderem w trudnych czasach?

W ostatni czwartek i piątek prowadziłem szkolenie na sali. Kiedy będzie następne nie wiem.

Firma, w której szkoliłem poprosiła mnie o napisanie jakiegoś artykułu o obecnej sytuacji.

Pomyślałem sobie, że to słaby pomysł. Od dawna uważam, że jesteśmy w dużej części społeczeństwem tłiterowym czyli dla wielu 140 przeczytanych znaków jest mandatem do bycia ekspertem i wypowiadania się na każdy temat. Teraz o epidemii. A ja epidemiologiem nie jestem.

Mimo wszystko piszę. To dlatego, że przeczytałem pewną informację, która zrodziła pewną refleksję i chcę się nią podzielić.

Informacja dotyczyła udostępnienia funkcji premium za darmo dla wszystkich mieszkańców Włoch przez portal erotyczny Pornohub. Początkowo bardzo mnie to rozbawiło.

Sytuacja jest szczególna i okazuje się, że przy okazji epidemii COVID-19 można zaobserwować niezwykłe zachowania liderów (nie koniecznie biznesowych).

Kilka przykładów

I tak oto Tomek Stasiak, znany jako Staś, prowadzący w ramach budżetu obywatelskiego trening funkcjonalny w Lublinie, gdy tylko dowiedział się o zawieszeniu zajęć przeniósł je do sieci. Teraz, dwa razy w tygodniu, każdy może podłączyć się do FB i ćwiczyć przez 30 minut według wskazówek Stasia. Na pewno za to nie dostaje wynagrodzenia.

Janek Traczyk, utalentowany i niezwykły wokalista, aktor śpiewający, gdy zostały zawieszone koncerty i przedstawienia z jego udziałem, zagrał parwie dwugodzinny koncert w sieci. Słuchało go ponad 1000 osób. Ja też.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Nie znam imienia sąsiada spod 77 – jest WIELKI. Pewnie takich przykładów znacie więcej.

Kiedyś powiedziałem, że społeczna odpowiedzialność biznesu powinna zaczynać się od uczciwego traktowania własnych pracowników. Niestety, poznałem firmę, która tego absolutnie nie robiła ale na zewnątrz, na pokaz owszem sporo. 

Tymczasem teraz, jak się okazuje, duży biznes potrafi zachować się w sytuacji kryzysowej odpowiedzialnie.

Orange odblokowała część płatnych kanałów tv dla swoich klientów i zaoferowała dodatkowe 10GB internetu by pomóc ludziom w trudnym czasie.

Cisco zaoferowało całkowicie bezpłatnie swoją płatną usługę Webex Meeting.

Takich przykładów jest na pewno mnóstwo. O „antybohaterach” wspominać nie będę.

Co jest potrzebne do bycia liderem w czasach zarazy?

Zaczynam listę (bez hierachii) i zapraszam do dopisywania.

  • Odwaga
  • Zwinność
  • Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji
  • Odpowiedzialność
  • Altruizm
  • …..

Udostępnij na: