Rola działu HR w procesie zmian

Masz w firmie dział HR? Wykorzystaj go w zmianie!

Rola działu HR w zarządzaniu zmianą często jest niedoceniana.

Mam nadzieję, że dla większości czytelników ten artykuł pełen będzie oczywistości. Wierzę, że jesteście dojrzałymi menedżerami, wszechstronnymi specjalistami i macie świadomość znaczenia zarządzania zasobami ludzkimi dla organizacji. Liczę na to, że wiecie jaką rolę w Waszej firmie odgrywa HR i mocno wykorzystujecie jego potencjał!

 

Ukryty (?) potencjał działu HR

Z doświadczenia jednak wiem, że wiele osób zadaje sobie pytanie – po co w ogóle ten Dział Personalny? Przecież rekrutować potrafi każdy, a papiery do teczek powpina pierwszy lepszy. Dlatego chciałabym pokrótce podpowiedzieć jak praca Działu HR łączyć się może z zarządzaniem zmianą w Waszej organizacji.

Moim zdaniem Dział HR stanowi pewnego rodzaju most pomiędzy Pracodawcą a Pracownikiem. Dostrzega interesy obydwu stron i pomaga tak kształtować procesy, aby najlepsze wyniki biznesowe osiągane były przy wysokim zaangażowaniu Pracowników i w trosce o ich potrzeby. W naturalny i niewymuszony sposób wchodzi w rolę agenta zmiany.

Rola działu HR a wyniki badania OBZZ

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Zarządzania Zmianą wyróżniają następujące czynniki jako kluczowe dla powodzenia wdrażanej zmiany:

  • zaangażowanie pracowników w proces zmian,
  • postawa menedżerów najwyższego szczebla,
  • emocje pracowników pojawiające się w reakcji na zmianę.

Kto zna metody badania zaangażowania?

Kto pozostaje w stałym kontakcie z pracownikami i zna ich nastroje?

Kto podpowie Ci jakie będą najlepsze sposoby na rozwijanie kompetencji menedżerskich?

Kto posłuży radą w konfliktowej sytuacji?

Wiem, że na te pytania można mieć bardzo dużo odpowiedzi, ale nie pomyli się ten, kto na wszystkie odpowie: HR.

Dodatkowo w wynikach badania za element krytyczny dla powodzenia zmiany respondenci uznali komunikację. Mogę przyjąć zakład, że jeśli udasz się do swojego HR-owca, to on skonstruuje dobre, dostosowane do Twojej firmy narzędzia komunikacyjne i pomoże wypracować postawę otwartej komunikacji pracownikom, która sprawdzi się nie tylko w zmianie, ale na stałe wprowadzi nową jakość do Waszej organizacji.

Podczas wdrażania zmiany bardzo dobrze jest znać wszystkie swoje zasoby i mądrze je wykorzystać! Tych kilka słów miało przypomnieć Wam o jednym z nich – o dziale HR.

 

Foto: flickr.com, City of Olathe, Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

 

Udostępnij na: